על חרדות והצורך לפנות לטיפול נפשי


חרדה היתה מאז ומעולם חלק מהמצב האנושי והיא עתידה ללוות אותנו גם בעתיד.החרדה היא נורמאלית במובן זה שהיא נפוצה מאד וכמעט כולם סובלים ממנה. גורמי החרדה משתנים מאדם לאדם, אבל פעילויות מסוימות מעוררות בדרך כלל מתח בקרב רוב האנשים.למי מאתנו לא קרה שהוא למד ו"דגר"  לבחינה חשובה, וכשקיבל את דף הבחינה החל לבו לדפוק במהירות שיא, כפות ידיו החלו להזיע, ובטנו התהפכה בקרבו ב"יודעו שהוא עומד להיכשל? נשמע מוכר? ובכן , זהו מצב לחץ שאחד מסממניו הגופניים והנפשיים היא החרדה. החרדה נחשבת ללא נורמאלית רק כשהיא מתרחשת במצבים שבדרך כלל אינם יוצרים חרדה, או כשהיא נחווית בעוצמה המפריעה לתפקוד התקין.

 באופן כללי החרדה והפחד דומים מאד. כשגורם הסכנה גלוי וברור אנו נוטים לקרוא לתחושה בשם פחד(למשל אדם העומד מול אריה מסתער חש פחד). כאשר תחושה בלתי נעימה קשורה בהרגשת סכנה קרובה, שאינה ברורה ומיידית - נקרא לכך חרדה (למשל אדם שמודאג כגלל איזו בחינה בלתי חשובה שתתקיים רק עוד חודשים מרגיש חרדה).

פחד וחרדה קלים יכולים להיות מועילים למדי. הם ממריצים לפעולה מהירה לנוכח איום ומסייעים לנו להיות דרוכים במצבים קשים, למשל: להגיב בצורה של fight   או   flight (הילחם או ברח) . אולם, מידה קיצונית של פחד אינה מועילה ויכולה אף להיות הרסנית ביותר.

בהפרעות חרדה נכללות מספר הפרעות. בחרנו להתייחס לחלק מהן:

1.ההפרעה הפוסט טראומטית.

2.חרדה כללית.

3.פניקה.

4.פוביה.

ההפרעה הפוסט טראומטית:  כאשר אדם נתון במצב לחץ חיצוני קיצוני, המתרחש בפתאומיות ללא כל הכנה נפשית, הוא עלול להגיב במה שמכונה "הפרעה פוסט טראומטית" (פוסט=אחרי, טראומה = משבר חריף). האירוע הטראומטי מזעזע , ככל הנראה את כל המערכות הפסיכו - פיזיולוגיות בעוצמה כזו, שהאדם אינו מצליח להתמודד בצורה יעילה עמו. מצבי לחץ שכיחים הגורמים להפרעה פוסט טראומטית הם מלחמה, פיגוע, תאונות דרכים ועבודה, תקיפה ואונס. אצל הסובלים מהפרעה זו כל גירוי המזכיר את המצב הטראומטי , מעורר חרדה גדולה. הזכרונות של האירוע שבים ועולים הן במצבי ערות והן כסיוטי לילה. למשל חלק מניצולי השואה מגלים סימני חרדה אף עשרות שנים לאחר שהם שוחררו ממחנות הריכוז.

 חרדה כללית:  אדם הסובל מחרדה כללית חש איום, מתח וחרדה רבה, כשבדרך כלל לא ברור לו מהו הגורם לכך.החרדה מלווה בסימנים גופניים האופייניים למצבי לחץ: חוסר יכולת להירגע, מתח שרירי(רעד) , הזעה, דופק מהיר, יובש בפה. בנוסף, החרדה מאופיינת בדאגנות יתר ובקושי להתרכז ולקבל החלטות.לאדם הסובל מהפרעת חרדה קשה להתגבר על הדאגה והחרדה. הוא מתעייף בקלות וקשה לו להתרכז בפעילויותיו היומיומיות.

פאניקה(אימה) :  התקפי פאניקה הם מצב קיצוני של חרדה ופחד קיצוני ממשהו נורא שעלול לקרות, המלווה בשינויים גופניים שפורטו קודם , אך בעוצמה גדולה הרבה יותר. אנשים החווים התקפי פאניקה פוחדים למות, לקבל התקף לב, או לאבד שליטה. אין להם כל מושג מהי הסיבה לפאניקה שלהם, שכן היא מופיעה במצבים רבים ואינה קשורה לנושא ספציפי.התקפי פאניקה יכולים להופיע בעקבות התמודדות עם משבר בחיים, הם קשורים לתכונות האישיות של האדם ולעיתים גם לתורשה.

פוביה :  המאפיין המרכזי של פוביה הוא פחד גדול ולא רציונלי ממשהו מוגדר: לדוגמא, פחד מבעל חיים , מכלי תחבורה, פחד ממקומות סגורים(קלסטרופוביה), ממקומות ציבוריים(אגורפוביה).,פחד ממצבים חברתיים ומהישארות לבד בבית.  כולנו פוחדים ממשהו. מה שמבדיל בין פוביה לפחד נורמלי הוא מקור הפחד ועוצמתו. הפחד נחשב לפוביה, כשהאדם מגיב בפחד עצום לגירוי שבדרך כלל אינו מעורר פחד אצל מרבית האנשים. (לדוגמא: אוטובוס, מעלית, או מקום צבורי)

לכל אחד יש את התגובה האופיינית לו למצבי משבר או לחץ ולכן יש אנשים המצליחים להתאושש בכוחות עצמם וישנם כאלו המפתחים חרדה המקשה על תפקודם ופוגעת בשלווה הנפשית שלהם. החרדה יכולה לגרום לעצבנות ורגזנות או להסתגרות והמנעות עד כדי אי יכולת לעבוד או לצאת מהבית.

לכן חשוב לאתר את הפרעת החרדה מוקדם ככל האפשר ולפנות לטיפול רגשי. טיפול מיידי בקשיי החרדה נותן לאדם תחושת מסוגלות ושליטה בחייו ומונע התדרדרות בתפקוד של הסובל מחרדה ושל בני משפחתו. הטיפול בחרדות ובפאניקה בדרך כלל משלב טיפול רגשי, שיטות הרפיה, יחד עם טיפול.      באמצעות הגוף Somatic Experienceהטיפול מתמקד בקשר גוף ונפש ובכך נותן למטופל כלים להתמודד עם התחושות הנפשיות והסימפטומים הגופניים. 

במכון כוונים נוספים ישנם מאבחנים, מורים, פסיכולוגים ומטפלים מנוסים לילדים,למבוגרים- יחידים, זוגות ומשפחות. לפרטים: טלפון 9908829 – 02.