הילד לקוי הלמידה ושילובו בכיתה הרגילה


כ- 10% מהילדים מוגדרים כילדים עם ליקויי למידה. הורים רבים מתלבטים בשאלות כיצד ילדם הלקוי יכול ללמוד בכיתה רגילה. ובכן, עם תכנית אבחון וטיפול מתאימה ניתן להבטיח את השתלבותו של הילד.

מהם ליקויי למידה? לקויי למידה הם הפרעות ספציפיות ברכישת מיומנויות למידה בסיסיות. תלמידים לקויי למידה מגלים הפרעות ספציפיות ברכישת מיומנויות למידה בסיסיות (קריאה, כתיבה, חשבון), בדרך כלל על רקע נוירולוגי. יכולתם האינטלקטואלית של הילדים ממוצעת ומעלה, אולם חלקם מתפקדים ברמה נמוכה יותר.  הם מגלים קשיים שונים בתפקודם הקוגניטיבי, כגון בתפקודי השפה והחשיבה, בתפיסה, בהתמצאות במרחב ובזמן, בזיכרון, בקשב ובריכוז, בתפקוד מוטורי, בתיאום תפיסתי-תנועתי, בארגון ועוד. במקרים רבים ההפרעות מלוות בקשיים רגשיים עקב כישלונות חוזרים ונשנים המובילים להתפתחות דימוי עצמי נמוך, לירידה במוטיבציה הלימודית ולחרדות.  לא כל התופעות מופיעות בהכרח יחד.אולם כדי למנוע הפרעות נלוות אלו חשוב לאבחן מוקדם את הקשיים ולבנות תכנית מערכתית מתאימה.

התכנית צריכה להתייחס למישור הלמידה, למישור החברתי-התנהגותי ולמישור הריגשי של הילד. רב הילדים ליקויי הלמידה יכולים להשתלב במסגרת לימודים רגילה. השלב הראשון בטיפול בילד הוא אבחון (פסיכו-דידקטי (רב תחומי), או דידקטי), וזאת לצורך בניית תכנית טיפולית-לימודית. הטיפול בילד לקוי למידה מחייב עבודת צוות של המחנכת עם מורה להוראה מתקנת, פסיכולוג, וכמובן קשר הדוק של ההורים. הטיפול הניתן לילד צריך להיות מותאם לקשייו.  כאשר הקשיים הם בקריאה, כתיבה וחשבון, יש צורך בהוראה מתקנת, מדובר בהוראה שמחייבת גישה המותאמת ליחיד, תוך בחירה של שיטות הוראה וחומרי למידה העונים על מיומנויות והקשיים הייחודיים לתלמיד. בכיתה יש להכין עבור התלמיד תוכנית עבודה באופן שיוכל להשתלב בכיתה הרגילה עם חבריו, ולקבל את הסיוע הנדרש לו. כך למשל תוכנית לילד המתקשה בהבנת הנקרא תכלול התאמת טקסטים לרמת הקריאה שלו, הקניית אסטרטגיות לקריאה יעילה ומיומנויות של הבנת הנקרא, ותעודד אותו לקריאה לשם הנאה. ניתן להשתמש גם בכלים חלופיים שירחיבו את יכולת הילד להפיק תועלת מן הלמידה בכיתה וישחררו אותו מביצוע טכני של פעילות שהוא מתקשה לבצע, כמו למשל תכנות מחשב, שימוש ברשמקול אם הוא מתקשה בכתיבה ועוד.

ילדים רבים הסובלים מליקויי למידה סובלים גם כן מקשיי קשב וריכוז. על מנת שיוכלו להשתלב היטב בסדר היום הרגיל של הכיתה יש מספר כללים שיעזרו להם, לדוגמה: שגרה וסדר קבוע (חשוב להכין את הילדים לקראת כל שינוי בסדר היום או בפעילויות הצפויות), להושיב את הילדים קרוב ללוח ולמורה (עוזר מאד במיקוד הקשב), לתת לילדים חיזוקים חיוביים רבים (עוזר בבניית דימוי עצמי חיובי ובטחון עצמי). כהורים נקודת המפתח החשובה ביותר הינה: היו מעורבים! גם אם אתם סומכים לגמרי על ביה"ס, הקשר הרצוף עם המחנכת הינו בעל חשיבות גבוהה. ככל שכל הגורמים המעורבים בחיי הילד עובדים בשיתוף פעולה- כך אחוזי ההצלחה וקצב ההתקדמות של הילד יהיו גבוהים יותר.

במכון כוונים נוספים ישנם מאבחנים, מורים, פסיכולוגים ומטפלים מנוסים לילדים,למבוגרים- יחידים, זוגות ומשפחות. לפרטים: טלפון 9908829 – 02.