טיפול קוגניטיבי- התנהגותי (CBT)
טיפול ה-CBT מתייחס לרגש, למחשבה ולהתנהגות כ-3 קודקודים במשולש המשפיעים זה על זה, כך שאם ניצור שינוי באחד הקודקודים במשולש - יהיה שינוי גם בשניים האחרים.  

ה-CBT היא שיטת טיפול ישירה ומגוונת העוסקת בחשיבה וברגש באותה מידה וחותרת לשנות את דפוסי המחשבה וההתנהגות המשפיעים על רגשותיו של המטופל.
פעמים רבות, תפיסת עולם מוטעית או מחשבות מעוותות, מובילות לדפוסי התנהגות לא נכונים ו/או למצוקה רגשית, כאשר המחשבה היא מקור הקושי.
מאחר שהרגש הוא התגובה הבלתי נמנעת לדפוסי המחשבה, ההתנהגות שלנו מושפעת ממנו - למשל, אדם הסובל מחרדה ימנע מפעולות מסוימות על מנת להפחית את תחושת הפחד.

על מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות לצד למידה ותרגול של התנהגויות חדשות. במילים אחרות - יש ליצור שינוי בדפוסי החשיבה (קוגניציה) במקביל לשינוי דרך הפעולה (התנהגות).

טיפול CBT מתמקד ב”כאן ועכשיו” – קשיים, מצוקות ודפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים שגורמים להפרעות רגשיות בהווה. הטיפול מסייע לפתח דפוסים בריאים דרך תרגול מטלות טיפוליות להגברת הביטחון העצמי, הפחתת הצורך בשליטה ופרפקציוניזם, הפחתת מחשבות מעוותות ומטרידות והחזרת תדירות ועוצמת הרגשות הלא נעימים לרמה נורמטיבית.

טיפול CBT יעיל מאד לטיפול בחרדה, פוביות ספציפיות, דכאון, התקפי פאניקה, חרדה חברתית, OCD ועוד.