ריפוי בעיסוק הוא התערבות טיפולית שיקומית המכוונת לאפשר לכל אדם לממש את הפוטנציאל שלו ולתפקד באופן עצמאי ככל האפשר בסביבתו הטבעית.

ריפוי בעיסוק ילדים הינו תחום המתמקד בהתפתחות הילד, בתפקוד הילד ביומיום ובשיפור איכות חייו במשפחה ובקהילה.

ריפוי בעיסוק מיועד למגוון של אוכלוסיות ילדים ומשפחותיהן: ילדים עם עיכובים וליקויים התפתחותיים, ילדים עם ליקויים גופניים (במערכת העצבים, השרירים, המפרקים והשלד ובמערכות חושיות), ילדים עם מחלות גנטיות ומחלות ממושכות, ילדים עם קשיי קשב וריכוז וקשיי למידה וכן ילדים עם קשיים רגשיים.

 

ריפוי בעיסוק מסייע לילד לרכוש את המיומנויות החסרות לו, תוך כדי שימוש באסטרטגיות ייחודיות המתאימות לקשייו. במסגרת הטיפול נוצרת חוויה של הצלחה ושיפור תחושת היכולת אשר מלווה את הילד גם מחוץ חדר הטיפולים.

ריפוי בעיסוק מסייע להתאמת הסביבה לצרכים של הילד. לדוגמא, התאמת מכשירי כתיבה לשיפור האחיזה, התאמת סדר יום או סביבה למניעת הסחות דעת, בניית תכנית לרכישת הרגלים בתחום מיומנויות היומיום [אכילה, לבוש, מקלחת וכו'].

ריפוי בעיסוק מדריך את המשפחה לכל אורך התהליך הטיפולי, נותן ראיונות, התאמות, תמיכה בסדר וארגון הסביבה והזמן ותמיכה רגשית.

ריפוי בעיסוק מספק חוויה של הצלחה, הישג, שיפור הביטחון העצמי וחיזוק תחושת השליטה והיכולת ומאפשר לאדם המתמודד עם מגבלה כלשהי לנהל אורח חיים עצמאי.