מכון כיוונים נוספים מפעיל קבוצות הורים בנושאים שונים, במקביל לטיפולים הרגשיים הניתנים לילדים,
או באופן בלתי תלוי.

מיכל פרידמן מבית שמש, מתארת את החוויה שעברה אצלנו בקבוצה:

השתתפתי בקבוצת הורים- ויצאתי מורווחת!

כשהייתי תלמידה (וזה היה לפני הרבה מאוד שנים...) הכיתה התחלקה לתלמידים טובים וכאלה שאינם ממצים את הפוטנציאל שלהם.
היום אנשי המקצוע יודעים להגדיר את הבעיות השונות ועל פי רוב גם דרכי פתרון.
כשילדי התחילו ללמוד בבית הספר, השלב החשוב היה אבחון הבעיה, אבל לי כהורה לא היו כלים להתמודד עם הבעיה.
לאחרונה השתתפתי בסדנא להורים של ילדים עם ליקויי למידה ו/או עם בעיות קשב וריכוז (ADHD) מטעם מכון "כוונים נוספים" שבקיבוץ צרעה. גיליתי כי מתוך ההורים שהגיעו לסדנא כולנו מתמודדים עם אותן בעיות ובדינאמיקה הקבוצתית כל אחד תרם מניסיונו ומרעיונותיו לפתרון הבעיות שכולנו מתמודדים בחיי היום יום. מצאתי כי כולנו מתמודדים מול מערכת חינוכית שמתלבטת בעצמה כיצד לעזור לילדים.
למרות שקראתי המון מאמרים על ילדי ADHD וחשבתי שאני מבינה את הבעיות איתן הילדים מתמודדים, תוך כדי ההשתתפות הסדנא הבנתי שידעתי מעט מאוד.

תודות להנחיה מקצועית ורגישות מדהימה של יהודית עופאים ורחלי יהב, מנחות הקבוצה מטעם "כוונים נוספים" יכולנו להרגיש על בשרנו מה מרגיש ילד ADHD , הרגשנו מה פירוש "רוצה ולא יכול", הרגשנו את תחושת הכישלון, ואפילו אנחנו כאנשים מבוגרים שיודעים לבטא את הרגשות שלנו הרגשנו באופן חד פעמי מה זה תסכול.
תחושות אלה גרמו לנו להיות קשובים יותר לרגשות של ילדנו מתוך הזדהות ואמפטיה.

כל המאמרים בעולם לא יכלו לתת לנו את התחושה אותה חווה ילדנו כמעט מידי יום והביקורת שלנו כלפיו קיבלה פרופורציות אחרות. ומתוך האמפטיה לילדנו הטיפול שלנו בו נעשה טוב יותר ומודע יותר ונותן לנו כלים טובים יותר להצלחה עם ילדנו.
אנו מודעים היום לכך שבעיה נוירולוגית לא ניתנת לתיקון אלא מחייבת אותנו ללמד את הילדים כיצד להתמודד איתה ולהתגבר עליה כדי שיוכלו להגיע להישגים בהתאם לכישוריהם - וכישוריהם רבים. למדנו למצוא את הנקודה החיובית בה הילד מתבלט: ספורט, מוסיקה, אומנות  ולטפח אותה כך שיהיה לילד משהו להתגאות בו ולשפר את הדימוי העצמי של הילד והאמון שלו בעצמו. למדנו גם איפה לוותר ולא להיכנס לעימותים מיותרים על רקע התנהגות אופיינית לילדים עם ADHD. במילים אחרות גם קצת לחנך את עצמנו.

לסיום, בשמי ובשם משתתפי הסדנא אנחנו רוצים להודות לרחלי יהב ויהודית עופאים ממכון "כוונים נוספים" על הסדנא הנפלאה. על הכלים שקיבלנו להתמודד עם ילדינו בבית ועם הצוות החינוכי בבית הספר. כמו כן ניתנה לנו פרספקטיבה נכונה לארגון, הצבת גבולות ברורים והחשיבות של מסגרת וכללי התנהגות ידועים מראש.

אני ממליצה להורים נוספים שיכולים להרוויח מהשתתפות בסדנה דומה, ליצור קשר עם המכון ולברר מתי מתחילה קבוצת הורים חדשה.