על מבחני בשלות במעבר מהגן לבית הספר

כמו בכל שנה נפתחת, עם בוא האביב, ההרשמה של ילדי גן חובה לבתי הספר. אצל הורים רבים מתעוררות שאלות סביב ההרשמה ואנו ננסה לענות עליהן בהמשך.


שאלה :האם כל ילד המסיים גן חובה יהיה בשל ללימודים בשנת הלימודים הקרובה ?

תשובה :לא. ישנם ילדים שהתפתחותם תקינה בדרך כלל אבל מיומנויות מסוימות שיהיו קריטיות להצלחה בלימודים, עדין לא הבשילו אצלם. לדוגמה: תיאום בין עין ליד, היכולת לדייק בשימוש בעיפרון, היכולת להשתמש  בסמלים (שחיונית ללימוד הקריאה והכתיבה ) ובמיוחד היכולת לשבת זמן ממושך יחסית ולהתרכז בלמידה.


שאלה: האם כל ילד שמיומנויות הלמידה שלו תקינות מסוגל להשתלב במסגרת בית הספר?

תשובה: לא. ישנם ילדים שאינם בשלים מבחינה רגשית. הם עדין מאד תלויים בהוריהם, רגישים ופגיעים או נוטים להגיב בצורה אימפולסיבית- תוקפנית כלפי בני גילם וכלפי מבוגרים.  יתכן שהם זקוקים לתקופה נוספת של למידה במסגרת הגן או במסגרת קבוצות הכנה לכתה א'  שמתקיימות במקומות שונים.


שאלה: האם יש אפשרות שילד שנולד אחרי התאריך הקובע יוכל בכל זאת להתחיל את לימודיו בבית הספר בשנה הקרובה?

תשובה: כן. אם מדובר בילד מפותח , אינטליגנטי,  ובעל מוטיבציה גבוהה ללמידה, יש סיכוי טוב שוועדת ההשמה תאפשר לו לעלות לבית הספר על פי המלצה של פסיכולוג שבדק את הילד.

ילדי גן שהוריהם ו/או הגננת מתלבטים אם כדאי להעבירם בשנה הבאה לבית הספר או שעדיף שיישארו שנה נוספת בגן, כדאי להפנותם למבחני בשלות.

מבחן הבשלות נעשה על ידי פסיכולוג מיומן שבודק את כישוריו השכליים ואת המערך הרגשי של הילד. בנוסף למבחנים נעזר הפסיכולוג במידע שהוא מקבל מההורים ובהסכמתם, גם מהגננת.

לאחר האבחון, נפגש הפסיכולוג עם ההורים, מתאר בפניהם את ממצאיו וממליץ על דרכי עבודה בגן, בבית ובקבוצות ההכנה. עבודת ההכנה תעזור לילד או לילדה להגיע לבית הספר בזמן המתאים ותיתן לו את הסיכוי הטוב ביותר להשתלב ולחוות חווית הצלחה בכתה א' .

מחקרים מראים שחוויה של הצלחה בכיתות הצעירות משפרת את הדימוי העצמי של הילד ומנבאה המשך הצלחה בכיתות גבוהות יותר ובכלל.

 

 במכון ניתן לקבל פרטים נוספים על מבחני בשלות וקבוצות הכנה לכתה א'.